Povahové vlastnosti a charakteristika

Thajský ridgeback je pes milující, mazlivý, věrný, hravý, ale také náročný, tvrdohlavý, svéhlavý a sebevědomý.


Povahu Thajského ridgebacka je velmi těžké popsat, protože každý pejsek je odlišný. Na jedné straně proto, že tito psi nejsou v evropě chováni ještě tak dlouho a na druhé straně proto, že velká část vlastnosti závisí na včasné socializaci, výchově a přístupu majitele.


V následujícím textu bych Vám tedy ráda popsala obecné vlastnosti tohoto plemene.


Thajský ridgeback je primitivní plemeno, což znamená, že se jedná o plemeno původní- nešlechtěné. Thajec není pracovní pes jako Border kolie a není jako Retrívr nebo Labrador. Thajský ridgeback je rodinný přítel a společník. Celým svým srdcem miluje svou rodinu a svůj život chce prožívat v její blízkosti. Je šťastný všude, kde má úzký kontakt s člověkem. Držení v kotci či v ohradě je pro toto citlivé plemeno naprosto nevhodné. To ostatně není možné ani z důvodu extrémně krátké srsti. Dokáže se mimořádně přizpůsobit životnímu stylu svého pána. K cizím je od přírody poněkud zdrženlivý, ale v zásadě přátelský. Pro vytváření správného vztahu k lidem a zvířatům je nesmírně důležitý kontakt psa s nimi již od nejútlejšího věku. Je velmi inteligentní, ví co chce a také zkouší, co vše si může dovolit.


Tahjci mají svou vlastní, velmi specifickou „psí řeč“. To znamená, že mají velmi mnoho vlastních gest a signálů. Mají například neuvěřitelně velký hlasový repertoár, který ostatní majitelé psů často zaměňují s vrčením. Pokud Tahajský ridgeback vrčí, neznamená to vždy, že je agresivní. Typické pro thajce je, že vrčí při hraní.


Thajec si v rodině zkouší upevňovat svou pozici. To se může někdy projevovat tak, že si bude chránit své místo, či misku s granulemi. Stejně tak s ostatními psy. Thajec není pes, který by se rád podřizoval ostatním psům. Život bere jako hru, ale jeho přirozený instinkt ho vede k zaujmutí hlavní pozice. Záleží tedy vždy na majiteli, jaká stanoví pravidla, aby ho pes respektoval v budoucnu tzv. nepřerostl přes hlavu.


Thajec je velmi inteligentní a citlivý pes. To, co zažil, si pamatuje celý svůj život! Jen těžko zapomene na špatné zkušenosti a zážitky. Dobře vychovaný a socializovaný pejsek nemá se svým okolím žádné problémy, ačkoliv si stále zachovává určitou míru nezávislosti.


Thajský ridgeback je vysloveně sportovní pes. Miluje běh, disponuje enormními skokanskými a šplhacími schopnostmi, které se projevují již od štěněcího věku. Jeho ladný pohyb vykazuje krásu, rychlost, sílu, vitalitu a vytrvalost, to vše v dokonalém souladu připomíná klus koně. Ačkoliv je doma klidným a lenivým psem, venku je velice temperamentní a radost z pohybu je na něm znát. Pohyb je pro něj velmi důležitý, nicméně je stále vybaven loveckými pudy, které ztěžují nejen jeho výchovu, ale právě především možnost svobodného pohybu. Kdysi byl používán pro samostatnou práci při lovu. Pokud se objeví zvěř, je zřejmé, že se za ní rozběhne. Je tedy nutné již od malička alespoň částečně jeho lovecké sklony potlačit, nechceme-li mít Thajského ridgebacka celý život na vodítku nebo zavřeného na zahradě.


Thajský ridgeback je ideálním psem pro aktivní a sportovně založené lidi. Není pro něj větším potěšením, může-li svého pána doprovázet při joggingu nebo při jízdě na kole. Pro svůj temperament a radost z pohybu a ze hry je vhodný pro agility. Je velice chytrý a bystrý, rád se učí novým věcem, ale jen když chce. Pro svou činnost potřebuje motivaci, nejlépe pamlsek nebo jakýkoliv aport. Ze začátku potřebuje hodně chvály za každý (byť malicherný) správně provedený výkon. Trénink však musí stále brát jako hru, dril a drezůru odmítá, stejně jako stereotypní opakování. Není ideálním psem pro ty, jež vyžadují bezhlavou poslušnost. Pro svou mimořádně vysokou inteligenci a nezávislost není schopen poslouchat tzv. na slovo. Základní pravidla dobrého psího chování zvládne bez problémů, když se začne s výchovou včas. Nehodí se pro služební výcvik. Je to pes - osobnost a takového ho musíme brát. Výchova Thajského ridgebacka vyžaduje spoustu porozumění a pochopení. K úspěchu jde ruku v ruce láska s důsledností. Vyvíjení nátlaku se naprosto míjí účinkem, právě naopak. V nesprávných rukou se z něj stane plachý a zcela nepřístupný pes.