Co je Dermoid Sinus? (DS)

Dermoid Sinus je defekt nalezený v kůži, přirovnávaný často k trubičce nebo niti, která vede podkožím a vyúsťuje na povrchu kůže. Byly i případy dermoidů, které byly viděny u několika jiných plemen a v různých chovech. Přesto je to problém zejména Rhodéských Ridgebacků a Thajských Ridgebacků ( i jejich kříženců )


Je rozdíl mezi Dermoid Sinusem a dermoidní cystou?

Ano, dermoidní cysta je zapouzdřená a často obsahuje vlasy, chlupy či jiný materiál. Cysta nemá nitkovitý kanál protažen dolů, do tkání či kosti.

Dermoid Sinus je nitkovitý kanálek, který má stejné vyústění, ale ve skutečnosti vyrůstá z místa, kde vznikl již v embryonálním stadiu ( nejčastěji vyrůstá z meziobratlí páteře ). Dermoid sinus může být různých délek a tloušťky: tenká jako nit, či silná jak špageta.


Kde se nejčastěji vyskytují?

DS se může vyskytovat kdekoli podél hřbetní linie psa. Byly nalezeny v okolí ocasu, před uchem, na straně tváře, ale nejčastěji v oblasti krku mezi týlní kostí a začátkem ridge. Vyjímečně i přímo v ridge.


Vyskytuje se DS i u jiných plemen?

Občas se vyskytují i u jiných plemen, jako pitbull, boxer, zlatý retriever, sibiřský Husky, ShiTzu, americký Kokršpaněl, anglický Springel Spaniel, Yorkshire Terrier, Chow Chow, Boerboel, Kerry Blue Terrier a Lhasa Apso.


Může dermoid narůst i později, během života?

Ne. Dermoid je přítomný ihned při narození. Může se stát, že dermoid nebyl objeven hned v prvních dnech, či týdnech života štěněte, ale i tak to nemění nic na okolnosti, že se s touto vadou narodilo. Dermoid nemůže narůst nebo dorůst kdykoli později, během života. Zkušený chovatel jej rozpozná většinou ihned po narození štěněte. Když si není nálezem jistý, většinou stačí podezřelé místo oholit. Po oholení se v místě, kde má dermoid vyústěn kanál, objeví miniaturní tečka – dírka. Bohužel se může vzácně objevit i DS bez vyústění.


Proč je psi mají?

Nikdo nezná naprosto pravdivou příčinu dermoidu. Bezpečně lze říct, že je to stav zděděný po jednom nebo obou rodičích, kteří nesou tyto geny. U Ridgebacků se jako jeden z možných příčin udává výskyt ridge – obráceně rostoucí srsti na hřbetě. DS se může objevit i u Ridgebacka, který však ridge nemá.

Vědci ze švédské university učniili objev,že ridge je výsledek zdvojení v oblasti genetické informace, která obsahuje geny pro fibroblastový růstový faktor (FGF), jenž má rozhodující roli v jeho rozvoji. Mutace pro ridge je defekt v planárním buněčném polaritním systému, který je potřebný pro normální orientaci vlasových folikulů a pro uzávěr nervové trubice. Studie také ukazují, že pokud má ridgeback dvě kopie pro dominantní ridgovou mutaci, vede to k většímu riziku rozvinutí vrozených zdravotních defektů – jako je dermoid sinus, než je tomu ridgebacka s jednou kopií.)


Jak lze DS odstranit?

DS se odstraňuje chirurgicky.


Bude pes mít jizvy?

Ne vždy. Jizvy z větší části zmizí. Řez je obvykle dost malý. Dobře odoperovaný jedinec může prožít naprosto kvalitní život bez jakýchkoli následků.


Thajský ridgeback